Це – наше і це- твоє
Мета: розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави; показати учням як потрібно шанувати та прославляти Батьківщину; прищеплювати любов до державних символів України та історії рідного краю; розширити знання дітей про цінності українців і України взагалі; розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави; виховувати майбутнього захисника своєї Вітчизни та формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів. Виховувати почуття патріотизму, національної гордості та любові до Батьківщини.
Завдання:сформувати знання про історію, природні ресурси, культуру України; стимулювати прагнення до глибшого і детальнішого вивчення унікальності нашої держави; мотивувати розширення кругозору, вміння чітко і лаконічно висловлювати власні думки, самостійно знаходити необхідну інформацію;виховувати вміння підтримувати колектив, прагнення до кращого у житті; розвивати почуття патріотизму
Обладнання: державна символіка України – Прапор, Герб, Гімн; ілюстрації та фотознімки відомих куточків України, області; відеоролики телеканалу «ПЛЮС-ПЛЮС» «Це – наше і це — твоє»; ілюстрації краєвидів України та рідного краю; елементи народної символіки; зразки вишиваних візерунків на сорочках/рушниках/карті «Україна вишивана»; тексти художніх творів; світлини пам'ятних місць України.Відеоролик. Тіна Кароль та Голос.Діти «Україна – це ти», таблиці про Україну, для кожного учня контури колосків, клей.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1.1. Привітання учителя:
Я сьогодні всіх щиро вітаю
В нашій школі, у дружній сім’ї.
І міцного здоров’я бажаю,
Й щастя – радості любі мої.
Зайчик сонячний в класі стрибає,
Він радіє, що учні прийшли.
Всім вам успіхів радо бажає
Та щоб всі ви здорові були.
Бажаю дітям підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. А батькам бажаю здоров’я, а також невичерпної енергії, терпіння, розуміння, мудрості.
Вправа «Долоньки».
Завдання: потрібно доторкнутись долоньками один одного та щиро посміхнутись, даруючи гарний настрій і «тепло свого серця». При цьому слід промовляти рядки вірша:
Здоров’я, радості, добра та успіхів
Усім я хочу побажати!
Ми знову разом, ми прийшли до школи,
Де нас чекають успіхи нові.
Так хочеться щоб мир був на Вкраїні,
Не було горя, не було війни.
Ми дякуємо тим, хто нас оберігає,
Тим, хто життя віддав, вклоняємось до ніг.
Шануєм, пам'ятаємо і .. знаєм:
На Україні запанує мир!!!
Яке це щастя, коли мирно всюди,
І музика чарівна у душі.
Усміхнені і раді світу люди,
Тепло ласкаве та ідуть дощі.
Краса така, що просто не збагнути,
Уся земля радіє і цвіте.
І це не казка. Так повинно бути
І все неначе добре, а проте
іде війна. Стріляють автомати
І гинуть люди у своїм краю.
І плаче Україна, плаче мати,
Синочки рідні падають в бою...
Н.Красоткіна.
Перш ніж почати наш святковий урок, давайте схилимо голови у пошані, пам'яті за тих, хто захищає нашу землю, за тих, хто загинув у страшній братовбивчій війні. Помовчимо, помолимося, подякуємо...
Хвилина мовчання
Так, іде війна,війна за наш спокій, за свободу, за мир. За те, щоб жили діти, щоб у нашої країни було майбутнє. Наші воїни захищають свій рідний дім - свою Батьківщину.
Є край, де найкращі у світі пісні
І цвітом чарує калина,
Де сонечко вперше всміхнулось мені,
Де дім мій — моя Україна.
Оця земля, це небо, ці стежини,
Поля безкрайні, річенька в гаю,
Усе – моє, все зветься – Україна,
Її – всім серцем рідну я люблю!
Шумливий ліс, Дніпра зелені кручі,
Говерла, що знялась за небокрай…
Ці люди – роботящі і співучі,
Це все моє – це наш славетний край.
Земля, омита кров'ю, буде завше
Боротись за святе і за своє.
І Схід, і Захід – все це рідне, наше.
Усе її багатство – це твоє!(А. Ткаченко)
1.2. Перегляд відеоролика. Тіна Кароль та Голос.Діти «Україна – це ти»
(За можливості пропонується завчасно роздати дітям слова пісні, щоб на уроці увесь клас під відеосупровід виконав музичну композицію).
Повідомлення теми уроку
ІІ. Основна частина
2.1. Бесіда
— Нещодавно наша держава відзначила знаменну дату. Хто знає – яку?
— Правильно. 25-та річниця Незалежності не була легкою, але всього за чверть століття Україна багато здобула. Наші пам'ятки архітектури відвідують європейці, нашу продукцію з радістю споживають у всьому світі. Весь світ знає, що на Україні рясно родить хліб, бо вона славиться своїм родючим грунтом – чорноземом.
2.2 Перегляд мультфільма з серії «Це – наше, і це – твоє» «Чорнозем»
- Ми з вами теж сьогодні будемо збирати урожай наших знань. Це будуть зернинки знань про нашу Батьківщину, які 3 роки сіяли у вашому розумі, у ваших душах. Ми «виростимо» з них символічні колоски і доведемо, що справжні патріоти своєї держави. Цим самим ми зробимо свій внесок у розвиток і процвітання України. Перед вами є контури колосків, які ви будете заповнювати зернинками при кожній правильній відповіді.
2.3 Державні символи України
- Як ви думаєте, що є ознаками держави?
- Чим країни відрізняються одна від одної? ( Державними сим волами)
- Що ви знаєте про них?
(Доповнення відповідей) (Кожна правильна відповідь – це зернинка колоска)
Український прапор. Синь українського неба і золото неозорих пшеничних ланів переніс наш народ на свій прапор. Блакитний колір – це колір води, чистого неба, символ миру. Жовтий – це колір вогню, сонця, без лагідних променів якого немає життя на землі, це колір пшеничної ниви, зерна, хліба. Ці кольори мають значення миру і багатства, бо наш народ мирний і працелюбний.
28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила Державний Прапор України – синьо-жовтий.
Герб – це символ влади. В основу сучасного герба нашої держави покладено стародавній золотий тризуб на синьому тлі. Це дуже старовинний знак. Він зустрічається ще за часів Київської Русі. Тризуб – прадавній знак Рюриковичів – був державним знаком Київської Русі за часів Володимира Великого, який жив більше тисячі років тому. Тризуб карбували на монетах князя Володимира, князів Святополка та Ярослава Мудрого.
Число три завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, три дороги. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько – Мати – Дитина. Вони символізують собою силу – мужність – любов.
Гімн України – це пісня держави,
В ньому лунають не просто слова.
Це наша історія, віра і слава,
Мрії і прагнення, наша душа.
Ви, звичайно, не раз чули мелодію Державного Гімну України. Він звучить щоденно о 6-ій годині ранку та о 24-ій годині вночі на українському радіо. Гімном Україна розпочинає і закінчує день. З Гімну починаються урочисті збори, незвичайні масові події, Гімном їх і закінчують. Бо це урочиста патріотична пісня, яка уславлює державу, є символом її державності і національної єдності.
У статті 20 Конституції України записано: «Державний Гімн України – національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами Павла Чубинського, затвердженими законом… ».
Державним Гімном України є музична редакція пісні «Ще не вмерла Україна». Слова написав більше ста років тому (1862р.) поет, вчений Павло Чубинський. Вперше з нотами пісня була надрукована у 1885 році. Проте її виконання і поширення довгий час заборонялося і переслідувалося. І тільки в незалежній Україні ця пісня стала Гімном.
2.4 Національні символи та обереги України
- Які ви знаєте національні символи та обереги?.
Народними символами українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і материнська пісня, верба і калина, хрещатий барвінок, дивовижна писанка і віночок, вірний своєму краю лелека і ще багато інших. Всі вони – давні добрі обереги. Знайомство з ними ви будете продовжувати на уроках читання, природознавства. А сьогодні ми назвемо основні, які завжди згадуємо, говорячи про Україну.
Верба – живуча, всюди проростає,
Про те, що життя вічне сповіщає.
Красу символізує, є святою.
І той здоровий, кого «б’ють» вербою.
На Вербний тиждень.
Калина – символ щастя та краси,
Кохання вірного, що вічне на землі.
Весільний коровай нею квітчають,
Оселю в свята завжди прикрашають.
Вінок український – це символ надії,
Кохання і молодості, світлої мрії.
12 квіточок до нього вплітають,
І всі вони певне призначення мають.
Деревій – нескореність,
Ромашка – доброту і ніжність,
Калина – красу та дівочу вроду,
Барвінок – життя,
Безсмертник – довголіття,
Незабудка – пам’ять,
Ружа – любов.
Хліб і рушник – одвічні людські символи. Хліб-сіль на вишитому рушникові були ознакою гостинності українського народу. Прийняти рушник, поцілувати хліб – символізувало єдність, злагоду, глибоку пошану тим, хто виявив її. Цей звичай пройшов віки, став доброю традицією і в наш час.
Легенда про барвінок
Ця рослина, коли ще не мала своєї назви, дуже заздрила запашній фіалці, бо та була у великій пошані серед людей. І тоді квітка звернулася до богині Флори, щоб та подарувала їй аромат, красу і людську любов. Але богиня не була всесильною – не могла вона нагородити рослину великою красою. За те дала їй назву «вінка», що означає «перемога». І відтоді люди почали вбачати в барвінкові цілющу силу, яка перемагає тяжкі недуги. За це люди подарували рослині свою любов.
- Які ще відомі вам обереги і символи?
( Робота з таблицею)
(Лелека, соловей, часник, лялька мотанка…)
2.4 (а) Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС-ПЛЮС «Легендарні обереги – наші!»
— На вашу думку, чому ляльку-мотанку виготовляють без голки і ножиць?
— Саме так. Обмотуючи і обв'язуючи ляльку-мотанку кольоровими нитками і стрічками, майстрині подумки бажали майбутньому власнику ляльки здоров'я, любові, добра. Вважалося, що голка чи ножиці можуть пошкодити «ниточку здоров'я» чи «стрічечку достатку» і саме тому ці інструменти ніколи не використовувались при виготовленні ляльки-мотанки.
- Який оберіг вважають витвором мистецтва? На честь неї навіть створили свято.
- Так. Це наша вишиванка.
— А хто підкаже, коли відзначають Всесвітній день вишиванки?
— Так. Третього четверга травня уся Україна майорить червоними та чорними, синіми та блакитними, зеленими та білими кольорами і дивний візерунок простирається від Ужгорода до Луганська, від Чернігова до Севастополя: великі й малі, молоді та літні, чорняві й русяві – усі зодягаються у вишиванку. Візерунки на вишитих сорочках та рушниках – не просто орнаменти – це прадавні обереги. Давайте уважно переглянемо невеличкий ролик: можливо, чогось про вишиванку ми іще не знаємо?
2.2. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС-ПЛЮС «Знана у всьому світі вишивка — наша»
— Що нового ви дізналися з відео?
— А про що вже вам було відомо раніше?
— Розгляньте зразки вишиваних візерунків, які є сьогодні в нашому класі. Що ви на них бачите? Які рослини ви впізнаєте у цій вишивці?
— На вашу думку, чому на багатьох зразках є дуб та калина?
— Правильно. Дуб та калина, а ще верба та тополя, житнє колосся та маковий цвіт (вчитель показує ілюстрації усіх рослин) – це все – рослинні символи України.
— Вважалося, коли в родині народжується хлопчик, батько має посадити дуба, адже разом з молодим деревцем зростатиме і сила маленького хлопчика, він стане мужнім, кремезним та відважним.
Якщо ж на світ з'являлася дівчинка – у подвір'ї садили калиновий кущ, бо «…як розцвітає щовесни калина буйним цвітом, як нанизує червоне намисто щоосені, так цвістиме і рум'янітиме донечка…».
Дуб та калина – символи краси та сили. Саме тому, вишиваючи синові сорочку, а доньці весільний рушник, мати обов'язково вишивала дубове листя та калинові кетяги – як побажання доброго здоров'я, міцності родини та довгого і щасливого життя.
2.6 Чи знаєш ти?
— Без символів та оберегів важко уявити багатомільйонну українську родину, але ще важче уявити собі українців без пісень і танців.
— Ми з вами знаємо, що національна урочиста пісня нашої держави «Гімн України» виконується на всіх державних святах, лунає перед відкриттям конкурсів та чемпіонатів, звучить у стінах кожної української школи. Але не лише ця пісня характеризує українську націю. Українці, як відомо, співоча нація, і без пісні не проходить жодна подія. Жваві та веселі, журливі та сумні мотиви споконвіку линули в височінь з українських земель. Національні інструменти – кобза, ліра та бандура (вчитель демонструє ілюстрації / справжні інструменти. За наявності інструменту, доцільне учнівське виконання мелодії на вибір класовода чи муз. керівника) завжди супроводжували вистави кобзарів.
— Перегляньмо відеоролик і дізнаємось ще щось цікавеньке про дух кобзарства!
2.5. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС-ПЛЮС «Незламний дух кобзарства»
— Ким ще, окрім співців, були кобзарі?
— Чому люди охоче збирались їх слухати?
— Звідки кобзарі здобували знання?
— Ми вже побачили, що співоча душа українського народу не може жити без пісні. А чи знаєте ви, що є один український музичний твір, композитора Миколи Леонтовича, слова якого перекладено більш ніж на 200 мов світу?
— Ця пісня лунала навіть у відомих голлівудських фільмах, зокрема у відомій дитячій кінострічці «Один вдома». Чи знаєте ви що це за пісня?
— Ця пісня зветься «Щедрик». Подивімось відео!
2.6. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС-ПЛЮС «Різдвяні традиції. Щедрик»
— Не лише піснями славиться Україна. Візитною карткою українського народного мистецтва є й танець. Чи знаєте ви його назву?
— Це танець – Гопак. Давайте дізнаємось більше про нього!
2.7. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС-ПЛЮС «Всесвітньо відомий танок Гопак – наш!»
— Отже, чому український народний танець має назву «Гопак»?
— Що потрібно було для того, аби вправно виконати елементи танцю?
— Україна – велика країна. ЇЇ кордони межують з сімома країнами світу, а південне узбережжя омивається аж двома морями. Пам'ятаєте назву цих морів?
— До речі, Чорне море, яке в Україні нині відвідують не лише українці, а й білоруси, румуни, поляки, молдавани, чехи не завжди так називалось. Давайте переглянемо ролик і дізнаємось, чому Чорне море отримало таку назву.
2.8. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС-ПЛЮС «Особлива червона фарба – наша!»
— Отже, чому Чорне море саме так називається? Яку назву воно мало спочатку?
— Наша країна славиться не лише морями, але річками й озерами, горами та рівнинами, родючими чорноземами, безмежними горами та пишними лісами. Все це багатство українці берегли тисячі років і з любов'ю передавали з покоління в покоління, примножуючи та збагачуючи здобутки попередніх поколінь. І до наших часів збереглись історичні пам'ятки, коштовності, предмети побуту, які можуть розповісти усьому світові про славетну історію нашого народу. Одна з таких пам'яток – золота пектораль – прикраса скіфського царя, що жив на території сучасної України більш як 2,5 тисячі років тому (вчитель демонструє фото / ілюстрації). Пектораль чудово збереглася, більшість часу знаходиться в одному з музеїв Києва і час від часу експонується у найвідоміших музеях світу. Подивімось!
2.9. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС-ПЛЮС «Неймовірні археологічні знахідки – наші!»
— Що нового ви дізналися з цього відеоролика?
ІІІ. Заключна частина
1. Вправа «Незакінчені речення».
• Нам пощастило, що ми живемо в Україні, бо ...
• Я патріот України, бо ...
• Я громадянин України, адже ...
• Якби я став чарівником, то для своєї родини ... (для України) ...
• Якби до мене приїхав у гості школяр із Америки,
я б йому розказав про Україну ...
2. Складання «сонечка добра» над Україною
Безумовно, багата наша Батьківщина. Стільки цікавих місць, корисних природних ресурсів та неймовірно красивих культурних реліквій береже вона в собі.
Під час цього навчального року ми з вами познайомимося з мальовничими куточками нашої держави. Та найбільше багатство України – це її народ, який самовіддано працює і творить добро.
– Що значить творити добро ?
- Ми усміхнулись один одному, і на краплинку збільшилося щастя, на краплину радіснішим стало життя. Щодня, тільки на небі з’явиться ласкаве сонечко, доброта розсіває свої зерна – зерна добра в душах людей.
Що ж таке доброта? Давайте всі разом створимо Сонечко доброти, яке буде в нашому класі світити всім і нагадувати про потребу робити добро. Розмістимо його над нашою Батьківщиною і цим самим висловимо своє бажання миру, ясного неба, сонячних днів, доброти кожен день на Україні .
Діти беруть промінчики, виходять до дошки, пояснюють, що таке доброта, і прикріплюють промінчик до сонечка.
(Наприклад: доброта – це посмішка, ввічливі слова, допомога один одному, співчуття, співпереживання, лагідне слово, уміння просити пробачення, уміння не заздрити, уміння не видавати чужі таємниці тощо.)
Бережіть свою Батьківщину, любіть свій рідний край, бережіть природу, прикрасьте нашу країну своїми добрими вчинками, щоб і ваше ім'я, ймення вашого роду звучало у віках лише з добрим словом.
Шануйте батька й неньку, допоможіть другові у біді, подайте руку допомоги тому, хто цього потребує, і тоді здійметься Україна з колін, розправить широкії крила і гордою птахою летітиме до волі, щастя та свободи.
- Ви, діти, наймолодші сини і дочки нашої Вітчизни. Майбутнє України у ваших руках. Від вас залежить, яким воно буде.
Вже скінчився наш урок
І прощатись нам пора
Ми побажаєм Україні:
Щастя, миру і добра. ( Разом)